25 Aralık 2012 Salı

Polyannacılık

 

Pozitif düşünce şüphesiz yapıcıdır, faydalı ve üretkendir. Bununla birlikte sıklıkla Polyannacılık adı altında eleştirilir de. Polyannacılık denince herkes aynı şeyi mi anlar bilmiyorum ama bu yazımda Polyannacılık ifadesini herşey hakkında fazlasıyla iyi niyetli bir olumlu bakış açısı geliştirmek, gerçeklerden fazlasıyla uzaklaşmak anlamında kullandım.

Polyannacılık bu yönüyle, kendimizi dar bir alana sıkışmış, çaresiz, başarısız, umutsuz hissettiğimiz anlarda bizi mevcut ruh halinden çıkartması açısından oldukça faydalıdır. Bazen ben de kişisel koçluk çalışmalarımda, müşterilerimin mevcut karamsar hissiyatlarından çıkmaları için onları teşvik eder, farklı Polyannacılık oyunlarına başvururum.

Buraya kadar her şey yolundadır, zira seçeneklere ve ihtimallere tamamen kapanmış, olumsuzluğa tamamen teslim olmuş bir zihnin akılcı çözümler bulması pek olası değildir.

Olumlu düşünce, hayata pembe gözlüklerle bakma, Polyannacılık, bu noktaya kadar gayet iyi iş görürler ve yararlıdırlar.

Bu sıkışık kaldığımız ve üretkenlikten uzak ruh halinden sıyrıldıktan sonra ise Polyannacılık oynamaya devam edebiliriz, ancak bazı kuralları değiştirerek!

Uzak doğu felsefesi ile kişisel gelişim ve koçluk yaklaşımlarını birleştirerek harika işler çıkaran, aynı zamanda NLP eğitmeni de olan Ayhan Diler, konuk eğitmen olarak bir dersimize katıldığında, bir temel uzak doğu prensibinden bahsetmişti: Neyse odur.

SWOT analizleri, kişilik envanterleri, yaşam ve değer çarkları gibi nice teknik, temelde bu felsefenin uygulamaya dönüşmüş halleri. Bir bakıma kişinin kendisine ve üzerinde çalıştığı konuya ayna tutması, her ne ise onu tam çıplaklığı ile görmesi, farketmediği detayları yakalaması, hislerine tam odaklanması ve alternatif çözümler üretebilmesi için kişiyi objektif olmaya teşvik eder.

Gerek kendi üzerimizde, gerekse profesyonel hayatımızda çözüm bekleyen bir konu üzerinde çalışırken, olumlu olmak adına olanı görmekten, hissetmekten, kavramaktan ödün veriyorsak, bir şeyler eksik kalır. Olumsuz bir tecrübedeki, fikirdeki ya da eleştirideki potansiyel faydaları ıskalayabiliriz.

O an için iyi hissederiz. Olsun deriz, tecrübe oldu. Mutlaka deriz bu olumsuzluk başka ve daha olumlu bir durum için zemin hazırlıyor. Bunlar doğru da olabilirler. Yukarıda da ifade ettiğim gibi, bizi daha sakin bir ruh haline, zihinsel üretim açısından daha verimli, analitik düşünme sürecine daha hazır bir hale getirirler. Bununla birlikte anlık çözümlerdir. Sürdürülebilir, kalıcı bir değer yaratamazlar.

Bu haliyle olumlu düşüncenin faydası eksik kalır. Bu müthiş gücü kalıcı değere çevirmek istiyorsak, ruh halimizi olumlu bir seviyeye taşıdıktan sonra konumuz üzerinde analitik düşünmeyi, alternatif seçenekler oluşturmayı, yarattığımız yeni ve hedefe giden daha kullanışlı yolları asfaltlamak, ek şeritler oluşturmak için çalışmaya devam etmeyi, bu süreçten keyif alırken bir yandan elde etmek istediğimiz sonucu unutmamayı da hayatımıza dahil ettiğimizde, Polyannacılığın ne kadar işe yarar olduğunu görmeye başlamanız daha olasıdır.

Olanı görmezden gelmek yerine, farkedip, mevcudu daha iyi yapmak için çabaladığımız, kendimiz ve hayatlarına dokunduğumuz herkes için fayda üretebildiğimiz güzel bir dünya dliyorum.

Sevgiler

 

email
Gönderen: Gökçe Ilgaz Zaman:02:16
Etiletler: başarı, hayaller, NLP, polyannacılık, pozitif düşünce

Hiç yorum yok:

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir..